YILDIRIM ROTBALANS
SATILIK ARSA

SON DAKİKA

SivasTime

"İKRAR 4 KAPI 40 MAKAM" ÇIKTI
SİPARİŞ WHATSAPP
05336381091

Seyyid Garip Musa (Divriği Güneş Köyü)

Seyyid Garip Musa (Divriği Güneş Köyü)
Bu haber 12 Aralık 2019 - 12:46 'de eklendi ve 156 views kez görüntülendi.

Seyyid Garip Musa Sultan Türkistan’ dan Anadolu’ya gelmis Selçuklular döneminde yasamış Hünkar Hacı Bektaş Veli’ den nasip almis bir Alp Erenidir. Garip Musa Sultan diger Erenlerin izlediği yolu izler. Tahta kılıcını kuşanarak Horasan’ dan kalkar, Anadolu’ ya bir rivayete 90 atlı, bir rivayete göre ise 400 atlı ile Divriği Alan köyüne yerleşir. Burada tekke kuran Seyyid Garip Musa Sultan Ahmet Yesevi düşüncesini bu bölgede yaymaya baslar. Sivas seriye sicillerinde Seyyid Garip Musa Sultan soyundan gelenlerin incitilmemesi hususunda Abdülaziz Han 22 Temmuz 1862 tarihinde Sivas Valisi Zeki Paşaya ve Divriği kadısı Ahmet Efendiye göndermiş olduğu ferman da, Alan adli köyde yatan Seyyid Garip Musa Sultan’ in, gerçekten (sahihü’l nesep) şerefli Hz. Hüseyin’ e dayanan (sadat’i kiram) yani ehlibeyt soyundan olduğunu isnat etmektedir. Ayni fermanın içeriğinde, (Miladi’1806) 23,29 tarihlerinde, (Miladi 1839) senesi Ramazan ayinin ilk günlerinde, Gazi Sultan Abdülmecit Hanin da ayni konuda ferman yazdığı görülmektedir. Bu ferman Seyyid Garip Musa Ocağının, Anadolu’daki ocaklar içerisinde ne denli saygın yüce bir ocak olduğunu ortaya koymaktadır.

 

TİMUR ve GARİP MUSA DERVİŞLERİ

 

Seyyid Garip Musa’nın dervişleri, Kars yöresine kadar gitmişlerdir. Hatta bir köye Deliler Köyü (şimdiki Sarıkamış’a bağlı Deli Musa Köyü) adini vermişlerdir. Timur nezrindeki İspanya Elçisi Klaviyo, bu köydeki dervişlerin **** dağıttığını yazar.

 

Klaviyo bu konuda aynen söyle demektedir “….Ertesi gün, Erzurum’ dan hareket ettik. 25 Mayis 1404’ te Deliler Köyü namında bir yere vardık. Buraya Deliler Köyü adi verilmesinin sebebi, bütün burada ikamet edenlerin ruhbaniyet hayatına girmiş, dünyayı terk etmiş, Müslüman Dervişlerden olmalarıdır. Etraftaki köylüler burayı ziyaret ederek dervişlerle görüşüyor, hastalar buraya getiriliyor ve dervişlerin nefesi ile **** buluyorlar. Bu dervişlerin reisi, bütün dervişler tarafından hürmet görüyor ve evliya tanınıyor. Timur buradan geçiyorken dervişlerin yanına gitmiş, reislerinin yanında kalmıştı. Bütün bu havalide yerleşen kimseler dervişlere bol bol adaklar gönderiyorlar. Dervişlerin reisi de köyün hakimidir. Ahali bütün bu dervişleri evliya tanıyorlar. Dervişler saç ve sakallarını tıraş ediyor; yaz-kış sırtlarında eski bir aba ile yollardan geçiyor, ellerindeki sazları çalarak ilahiler okuyorlar. Bunlara ait tekkenin kapısında bugün de bir püskül ve ay seklinde bir resim görülüyor. Altlarında geyik, keçi, koç boynuzlarından bir sıra dizilmişti. Her dervişin kapısı üzerinde böyle boynuz vardır…”

 

M.Fahrettin Kirzioglu’ da Sarıkamış-Kağızman Türkmenlerinin Garip Musalı oymağının pir ocağının Deliler/Deli Musa köyünde olduğunu belirtir. Kirzioglu, şimdiki Sarıkamış kuzey-doğusunda, Kars çayının bas kollarından Kızılçubuk deresi boyundaki Deli Musa köyünün (1878) harbinden sonra terk edilmiş olduğunu yazar.

 

SEYYİD GARİP MUSA TÜRBESİ

 

 

Seyyid Garip Musa Türbesi Divriği’nin eski adi Alan şehri olan bugünkü adini Seyyid Garip Musa’nın oğlu Mehmet Güneş’ in adini alan Güneş Köyündedir.

Türbede Seyyid Garip Musa ile oğlu Güneş Dede yatmaktadır. Türbenin kapısı üstündeki kitabede (1892-93) de tamir gördüğü ayrıca 1970 yılında ise çatı tamiri gördüğü belirtilmektedir. Seyyid Garip Musa soyundan gelen Musa Karakaş öncülüğünde Seyyid Garip Musa Sultan Kültür ve Tanıtma Derneği kurularak türbenin bakımını ve Seyyid Garip Musa hakkında bilgi ve belgeleri derleyip Garip Musa’nın tanıtımını üstlenmiş Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’ne başvurarak 14.08.1998 gün ve 2295 sayılı kararı ile tescilini yaptırmış olup koruma altına alınmasını sağlamış.

1999 yılında 10.km yol yapımını Köy Hizmetleri Sivas Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından yaptırılarak yol hizmete açılmıştır. Türbenin restoresi için restorasyon projesi yaptırılarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulmuş 31.08.2001 gün ve 2865 sayı ile onaylanmış olup aslına uygun olarak restorasyon yapılmış olup halkın ziyaretine açılmış bulunmaktadır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER