YILDIRIM ROTBALANS
SATILIK ARSA

SON DAKİKA

SivasTime

"İKRAR 4 KAPI 40 MAKAM" ÇIKTI
SİPARİŞ WHATSAPP
05336381091

Müzeler ve Kütüphaneler Açıldı

Müzeler ve Kütüphaneler Açıldı
Bu haber 02 Haziran 2020 - 9:37 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında, yeni normalleşme takviminin bugün başlamasıyla birlikte Sivas’taki müzeler ve kütüphaneler de kapılarını yeniden açtı. Bu kapsamda, Vali Salih Ayhan, Atatürk ve Kongre Müzesi ile Şems-i Sivasi Kütüphanesini ziyaret etti.
Pandemi süresi boyunca tedbir amaçlı kapatılma kararı alınan Sivas’taki müze ve halk kütüphanesi 1 Haziran itibariyle yürürlüğe giren ‘Normalleşme Takvimi’ ile beraber tekrar açıldı. Kapalı olduğu süre boyunca tadilatları yapılan ve eksikleri giderilen müzeler ve kütüphaneler, belirlenen kurallar çerçevesinde hizmet verecek.
Bugün hizmete tekrar açılan Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ziyaret eden Vali Salih Ayhan açıklamalarda bulundu. Kovid-19 ile mücadele kapsamında yeni normalleşme takviminin 1 Haziran itibariyle başladığını belirten Vali Ayhan, “Bazı kısıtlamalar kalkarak hizmetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Tabii bunlardan halka dönük hizmetlerin başında müzelerimiz kütüphanelerimiz var. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı olan bu birimler de bugünden itibaren hizmete açılmıştır. Tabii ki belli kurallar dâhilinde, maske ve sosyal mesafe kuralına uyularak, belirli kısıtlamaları dikkate alarak vatandaşlarımıza bu tür hizmetleri sunmaya başladık. Herkesi de bekliyoruz.” dedi.
Pandemi süreci öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açılan “Modernin Dili” sergisinin açılışını yaptıklarını ancak müzelerin kapatılmasıyla yarım kaldığını söyleyen Vali Salih Ayhan, “Bu sergimiz de inkıtaya uğradı. Bugünden itibaren de süresini uzattık. “Modernin Dili” sergisi, Merkez Bankamızın geçmişten günümüze sanatsal eserlerin sunumu devam etmektedir. Haziran ayı sonuna kadar ziyaret edilebilir.” ifadelerini kullandı.

-Kapalı Kalan Süre Boyunca Tadilatlar Yapıldı, Eksikler Giderildi

Pandemi sürecinde kapalı kalan müzelerin eksikliklerinin giderildiğini belirten Vali Ayhan şöyle konuştu:
“Arkeoloji Müzemiz, Atatürk ve Kongre Müzemiz, Âşık Veysel Müzemizin, bu süreçte tüm eksikleri giderildi. Bakım onarımlar yapıldı ve vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. İnşallah herkesi buradan istifade etmeyi bekliyoruz. Kültür ve sanat şehri olan Sivas’ımızın müzeler şehri olması için de bir çabamız var. Kongre Müzemiz olsun, gerek Ozanlar müzemiz olsun, Sanayi Mektebi müzemiz olsun, Osmanlı Zanaatkârlar Müzesi olsun, Savaş Atları Müzesi olsun buna yönelik yoğun bir müze çalışmamız da devam ediyor. Bu müzelerimizin kurumsal yapısı ve Sivas’a olan hizmetlerinden daha fazlasını koyarak da müze sayımızı 4’ten 20’lere kadar çıkaracağız ve Sivas’ın kültür ve sanat kavramının altını en güzel şekilde beraber dolduracağız. Şimdilik mevcutla kifayet ediyoruz. Mevcutta bulunan müzelerimiz hizmete hazır, herkesi bekliyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER