YILDIRIM ROTBALANS
SATILIK ARSA

SON DAKİKA

SivasTime

"İKRAR 4 KAPI 40 MAKAM" ÇIKTI
SİPARİŞ WHATSAPP
05336381091

Hakan Demirgil CU Rektörüne sert bir mektup yazdı

Hakan Demirgil CU Rektörüne sert bir mektup yazdı
Bu haber 22 Kasım 2019 - 17:17 'de eklendi ve 217 views kez görüntülendi.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkan Hakan Demirgil Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr Alim Yıldız’a sert bir mektup yazarak Sivas esnafının zan altında bırakılmasına tepki gösterdi.

Bașkan Demirgil yazdığı mektupta

Cumhuriyet Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana gerek akademik olarak gerekse öğrencilerin esnaf ve şehre olan katkılarından ötürü Sivas için büyük bir katma değer olduğunu, dışarıdan gelen öğrencilerin Sivaslılar tarafından her zaman misafir muamelesi görmüş olduğunu vurgulayarak șöyle devam etti:” her kesimden insanımız varsa onların sıkıntılarıyla hemhal olmuş, Sivas’ın resmi, sivil veya gönüllü bütün kuruluşlarına her türlü desteği sağlamıştır. Sivaslının engin hoşgörüsünü, diğerkamlığını, fedakarlığını, vefasını ve yardımseverliğini muhatapları gayet iyi bilir, bunları örneklendirmekten zül duyarız.”

Bașkan Demirgil Sivaslıların üniversitenin kıymetini gayet iyi bildiginiz altını çizdi ve șöyle devam etti :” Üniversite bürokrasisi şehir ve üniversite diye ayrım yapmamalıdır. Fiziki uzaklık gönül uzaklığı demek değildir. Üniversite öyle veya böyle Sivas’ındır, sivaslınındır. Bürokrasinin işini benimsemesi sıkıntılarına en büyük destek de yine Sivas siyaseti ve halkından gelecektir. Kimsenin kendini ayrı gayrı veya özel görmesine gerek yoktur, bu ayrım ziyadesiyle bizi üzmüştür.”

Bașkan Demirgil öğrenci yurtlarının fiziki konumu konusunda üniversite yönetiminin inisiyatifi olmamıştır iddiasının gercekci olmadığını ifade etti. Hakan Demirgil șunları söyledi : ” Üniversite yönetiminin bilgisi dışında sadece Kredi Yurtlar Kurumunun belirleyici olması durumu da biraz tuhaflık barındırıyor. Bunu böyle kabul edersek demek ki üniversite yönetmek sadece derslere girip çıkan bir akademik faaliyetten ibarettir sonucuna ulaşırız ki, bu hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur.

Şehirde esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntının faturası üniversiteye yıkılmış değildir. Bu konunun çok başka veçheleri de vardır fakat öğrencilerin şehir ekonomisine katkısı bağlamında elbette bir etki de söz konusudur. Bununla ilgili esnafın yapılan uygulamalara itirazı son derece yerinde ve haklıdır, bunu kınamak da ancak ekonomik ve sosyal hayattan kopukluğun bir emaresi olarak değerlendirilebilir.

Küçük esnaf Sivas ekonomisinin can damarıdır. Zor kazanır, adeta taşın suyunu sıkarak rızkını temin eder. Fakat gönlü geniştir. Bu rızkın infakını da ihmal etmez. Her esnaf kendi gücü nispetinde hayır ve hasenatta bulunur. Belki birisi ekonomik durumu iyi olmayan bir öğrenciden yemek parası almaz bir diğeri burs verir. Bunları uzun uzadıya anlatmak bile bizim inancımızdaki, ahilik geleneğimizdeki ‘veren el alan eli görmez’ düsturuna aykırıdır. Dolayısıyla Sivaslının alicenaplığı ve cömertliği konusunda fazla söze gerek olmadığı kanaatindeyim.

Talihsiz bir açıklama veya niyet ve sonuç bağlamında yanlış anlaşılmaya açık beyanlarınız dolayısıyla Sivas kamuoyuna bir özür borcumuz olduğunu belirtir, saygılarımı sunarım.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER