YILDIRIM ROTBALANS
YILDIRIM ROTBALANS

SON DAKİKA

SivasTime
728X90 Banner Reklam Alanı Kodu

Destek niye yok?

Destek niye yok?
Bu haber 25 Eylül 2019 - 22:22 'de eklendi ve 1.328 views kez görüntülendi.

Destek niye yok? Bir ilde tarım il müdürlüğü niye vardır?

Bir köyde bahçe kurmaya çalışırsın…

Fidanları alır ve ekersin…

Sulama bir problem, gübre verme ayrı bir problem…

Toprak ile amansız bir mücadelenin yorgunluğu ile zaman akıp gider. İstediğin verimi bir türlü alamazsın.

Derler ki toprak analizi yaptırdın mı?

İstenilen derinliklerde toprak almak zor bir iş. Üstelik onların istediği kriterlerde toprak numunesi almak ise gerçekten zor ve zaman alıcı bir iş. Üstüne üstlük analiz yaptırmak ucuz bir iş değil.

Siz bu zorluklarla uğraşırken her nedense tarım il müdürlüğü kör, sağır ve dilsiz rolünü üstlenmiştir.

Böyle mi olmalı?

Tarım il müdürlüğü bahçeciliği, ağaç dikimini özendirmeli, her türlü desteği vermelidir. Kuruluşundan itibaren her aşamada ve peryodik olarak bahçeyi ziyaret yaparak yön vermelidirler. Toprak analizi bu kurum tarafından bedelsiz olarak yapılmalıdır. Bahçe kuranın ben bahçe kuracağım ya da kuruyorum şeklinde bilgi vermesinden öte yetkililer köy muhtarlarıyla koordineli çalışarak bu bilgiye ulaşabilmelidir.

Ama kimin umurunda?

Ben masamda otururum önüme kâğıt gelirse okurum veya karşıma bahçe kuracak kişi oturursa bir iki teknik kelime söyler onu yollarım.

Tarım da ilerlememiz için kurulmuş olan bu kurumda çalışanların bilinçli olması gerekir. Bir kişi bahçe kurmak istiyorsa ya da tarlasını ekmek istiyorsa ona yol göstermek, tarlasını ziyaret etmek, rutin aralıklarla kontrol etmek bu kurumun görevi değil midir?

Tarım zor bir iş. Tarım ile uğraşan kişilerin yaşı 60-70 aralığında. Gençler bu alana ilgi göstermiyor. Şehirlere göç dur durak bilmiyor. Köyler boşalıyor…

Yetkililer sadece izliyor. Tarım ile uğraşan çok az sayıda insanda yeterli destek görmüyor. Hâlbuki tarım kuruluşları tarım ile uğraşan kişilerin işlerini kolaylaştırıcı, verimi artırıcı yönde hareket etmelidir. Ülkemizde o kadar çok

ziraat mühendisi ne yapıyor? Onlar bu sürecin içine dâhil edilebiliyor mu? Masa başı tarım işleri dönemi bitmelidir.

Tarım ile uğraşan kişileri cesaretlendirecek hamleler yapılmalı, onların verimini artırabilmesi ve kazanabilmesi için yöntemler geliştirilmelidir.

Toprak analizi yapılmalı, hangi gübre kullanılmalı, sulama nasıl yapılmalı?… Tüm akla gelen sorunlar bu kurumlar tarafından cevaplandırılmalı ve yön verilmelidir. Bu yapılırken de masa başı değil saha tercih edilmelidir.

Bu hizmetler bedelsiz olmalıdır.

Alternatif ürünlerin ekilebilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

Bahçecilik bir il için çok önemlidir.

Düşünsenize yüzlerce ağaç ve dallarından meyveler fışkırmış. Ne güzel bir görüntü değil mi? Bahçecilik için bir kalkışında görün, ne türlü zorluklar ve yalnızlık içinde olacağınızı. Masa başından yönlendirmeler, konuşmalar.

İleride bu konuları daha detaylı işleyeceğim.

Selam ve dua ile.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER