YILDIRIM ROTBALANS
SATILIK ARSA

SON DAKİKA

SivasTime

"İKRAR 4 KAPI 40 MAKAM" ÇIKTI
SİPARİŞ WHATSAPP
05336381091

5000 YILLIK BUĞDAY BULUNDU

5000 YILLIK BUĞDAY BULUNDU
Bu haber 25 Eylül 2019 - 9:24 'de eklendi ve 335 views kez görüntülendi.

Prof. Dr. Abdullah Çoban konuştuk. ( yıl: 2016)

 

Yıllarca geni değiştirilmiş gıda deyip durduk ama bize bir çözüm yolu, alternatif gösteren olmadı. Ümitlerin bittiği biz zamanda Sivas Gemerek li bir hemşerimiz tüm ülkeye bir ümit oldu. Yüz yıllardır ektiğimiz tohumları bularak çoğaltmayı başaran Prof. Dr. Abdullah Çoban geleceğimizi, neslimizi kurtarmak için büyük bir adım atarak örnek olmuştur. Kendisi ile neler konuştuk neler…

5000 YILLIK BUĞDAY BULUNDU

Hocam sizi tanıyabilir miyiz?

1951 Gemerek doğumluyum. Baba adı İsmail anne adı Resmiye. Burada 6 yıl kuzu çobanlığı yaparak yetiştim. Yeni Çubuğa bu köyden yaya olarak gidip geldim. Liseyi Gemerek’te lise olmadığı işçin Sivas ta Kongre Lisesinde okudum. Üniversiteyi ise İstanbul’da bitirdim. O zamanlar Kimya Mühendisliğinin puanı çok yüksekti.1970 de üniversiteye girdim.1975 te Kimya yüksek mühendisi olarak mezun oldum. Demirçelik adına burs kazandığım için İngiltere’de doktora yaptım. Buradan sonra İskenderun Demir çelikte göreve başladım. Orada 10 yıl çalıştım Fincancı katırlarını ürküttüğüm için buradan ayrılıp üniversitede çalışmak zorunda bırakıldım. Zaten bu süreçte doçent olmuştum.1988 de Doçent 1995 te ise profesör oldum.

O gün bugündür Erciyes Üniversitesinde çalışmaktayım.

 Yediklerimize içtiklerimize dikkat etmemiz gereken bir dönem yaşıyoruz. Bu besinlerin en tepesinde ise buğday yer almaktadır. Buğday ile ilgili çalışmalarınız var.5000 yıllık buğday bulduğunuzu öğrendik. Neler söyleyeceksiniz?

Ben Kimya dersi vermem rağmen bütün milli meselelere hep ilgi duymuşumdur. Genleri değiştirilmiş soya ,kanola, pamuk, slaşlık mısır , buğday , patates Türkiye’de  üretilmeye ve yaygınlaştırılmaya başladı. Burada şöyle bir politika izlendi. İl ve ilçe tarım müdürlükleri kanalıyla teşvikle bu besinler çiftçiye verildi. Bu yapılırken de sizin buğdaylarınız verimsiz, biz size daha verimli buğday verelim dendi. Adlarını da tosun bey falan Türkçe isimler koyarak sempatik bir hale getirilmeye çalışıldı. Bunların hepsi dışarıdan getirildi. Bu buğdayalar kısır gen takılır. Kendi kendini kısırlaştırma özelliği vardır. Bu buğdaylarda birinci sene verim iyi olur, ikinci sene azalır, üçüncü senen biter. Geri tekrar dışarıdan tohum almak zorunda kalırsınız.

Kısır gen takılmış tohumlar sadece kendilerini kısırlaştırmakla kalmaz. Bu ürünleri yiyen hayvan ve insanlara da bu geçer.

Şu anda veterinerliklerde suni tohumlamayla dahi ineklerin gebe kalmadığını tespit ettik.2 yıl önce ülkemizde yapılan bir araştırmada 18-25 yaş arası gençlerimizden her dört kişiden biri yani % 25 inin kısır olduğu ortaya çıktı.

Bu şekilde devam edersek 2050 yılında % 50 kısır bir nüfusa sahip olacağız.

 Dış güçler bu kısır tohumları katarak para kazanıyorlar, hem de el altından neslimizi yok ediyorlar. Türk Milleti yok olduğu zaman dünya da hiçbir Müslüman gün yüzü göremeyecektir.

Bunun şuurunda olduğum için 15 yıl önce tohumlarımızı aramaya başladım. Uzun yayla, Sivas, Erzurum, Konya ve birçok ili aradım. Hiçbir yerde bulamadım.

En son Kırşehir’in Karacaören köyünde bir ihtiyar şahman denilen yerli tohumu üretiyor. Bunun bulguru iyi olduğu içinde bulgur yapıp diğerlerinden biraz pahalı satıyor. Gidip bu ihtiyarı ikna ederek 800 kg buğday satın alıp getirdim.

Daha sonra Gemerek’te bir köy var. Orada da tek bir ev var. O adamda elinde zeron tutmuş. Ona da gidip bir arabada zeron alıp getirdim.

Bu buğdayların 5000 yıllık olduğunu nereden biliyorsunuz?

Ben kendim çiftçiyim. Çocukluğumda bu buğdayları yetiştirdim.1977 ye kadar üzerime güneş doğmadı. İngiltere de doktora yaparken dahi yazın gelip harmanı kaldırdım ve iş bittiğinde geri döndüm.

Hülasa hangi buğday nedir çok iyi biliyorum. Bunları aldıktan sonra tohumun ne kadar önemli olduğunu basına belirttim. Milli hassasiyete sahip basınımız ve vatandaşlarımız buna ilgi duydu. Bu arada diğer geni değiştirilmemiş buğday çeşitlerinden ellerinde olanlar takas yapma önerisi ile geldiler.

Bu buğday çeşitlerini hangileridir?

 7 tanedir. Şahman, Kırmızı Buğday veya yıllık denilir, Beyaz buğday ( ağ buğday),Zeron, Sarı Bursa diğer ikisini adını da bilmiyorum. Ben onlara çoban bir, çoban iki diyeceğim. Onlar ikişer, üçer kilo bana gönderdiler. Bende onlara birer çuval gönderdim.

Bu şekilde zeron ile şahmanı yaygınlaştırdım.

Şu anda 500 dönüm şahman,10-15 dönümde zeron buğdayım ekili.

Diğerlerini de çoğaltmaya başladım. Ben bunları millete vereceğim ki onlarda eksin.

Ben tek başıma yetemem.

Buğdaylardan birini de kilisede bulmuşlar. Onu da bana gönderdiler.

Bu tohumlar 5000 yıldır Türkler tarafından kullanılan tohumlar. İkincisi de kiliseden gelen tohum. Bu kiliseden gelen tohum çoban 1 dediğimiz tohumlardır.

Bu tohumların verimliliği ile kısırlaştırılmış tohumu verimlik yönünden kıyaslayabilir misiniz?

Ben bilim adamıyım. Kıyaslamayı da Bilimsel olarak yapmam gerekir.

Tosun beyi ve şahmanı aynı tarlaya yan yana ektim. Kömürden kendi ürettiğim organik gübre ile de gübreledim.

Dönümde Tosun Bey 200 kg, bizim şahman minimum 350 kg ürün verdi.

Daha çok ürün aldım. Bunla da yetinmedim. Kalitesini analiz ettirdim. Çepni yem fabrikası var. Burada günlük protein yem analizleri yapılır. Tosun bey ve başka bir kısır tohumun analizini yaptırdım. Sonuç: % 8-9 protein. Şahmanda % 14 protein miktarı çıktı. Bu şahmana düzgün bakım yatığım zaman bu miktarın % 17 ye çıktığını gördüm. Dünya ortalaması % 14 tür.

Sofralarda gördüğümüz beyin salatasının protein miktarı % 12,5 tur. Bizim buğdaylardan yapılan bulgur pilavı yediğin zaman daha çok protein alarak daha iyi beslenmiş oluyoruz.

Damak tadının da mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Besin değeri ve insan sağlığı açısından da mükemmel.

Gübremi kendim yapıyorum. Organik gübre.

Ülkemizde dünyanın gübre miktarını karşılayacak kadar düşük kalorili kömür kaynağımız var.

Elbistan, Kangal, Yatağan.

Şimdi de Tufanbeyli’ye düşük kalorili kömürü kullanmak için termik santral kurulmakta. Bu kömürler organik gübrenin temel maddesidir.

Bu termik santrallarda da ayrı bir cinayet işleniyor.1000 kalorilik kömür termik santralinde kullanılıyor.1000 kalorilik kömürden 1 ton sıvı gübre elde ederiz. Bunu satacak olursak en ucuz şekliyle tonu 3000 TL dir. Dışarıdan bu gelirse tonu 2500 Dolar yani 7500 TL oluyor. Biz bunu 3000 TL kabul edelim. Biz bu parayla 6 ton yüksek kalorili Rus linyiti alırız. Tonu 6000 kalori olarak kabul edersek 36000 kalori satın almış oluruz.

Yani bu düşük kalorili kömürü işleyerek ne kadar büyük bir zarar ettiğimiz ortadadır. Ayrıca topraklarımız da kirlenmektedir.

Enerji Bakanımız düşük kalorili kömürleri değerlendirmek için termik santrali kuracağını söyledi. Bende bun un yanlış olduğunu yazdım ama cevap alamadım.

13 yıl önce Sivas organize sanayi bölgesine bir newland çoban gübre fabrikası kurduk.

Rahmetli Muhsin başkan, rahmetli Erhan Üstündağ, Erman Tunç, İsmail yıldırım ve ben kuruculardık. Bu beş kişiden üçü şehit oldu. Muhsin başkanı biz ortak yaptık. Mücadele ediyor ona desteğimiz olsun istedik. Kendisi bilmiyordu. Stok sermayeyi karşılayamadığımız için bu işi yürütemedik.

Ben burada ilkel metotlarla az da olsa kendim üretiyorum. bu bölgede ortalama dönümde 7 ton pancar alınır. Ben 10-12 ton alıyorum. Artı buranın şeker oranı 16 civarında. Benim ürettiği de ise 20 civarında. Bu gübre ile hem verimi hem de kaliteyi artırıyorum.

Bu fabrikayı yeniden canlandırmaya çalışıyoruz.

 Milli konuların hepsine gücüm yettiğince ve zamanında müdahale ettim. Türkiye teknoloji olarak benden 10 yıl sonra geliyor.

Geçen Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki tohum üretmek tank ve uçak üretmekten önemlidir. Bu tohumculuk için 1 milyar TL kredi açılmış.

Ama bu işi yapacağım diyen insanlar bu paraları gerçek amacında kullanacak mı?

Ben kendi imkânlarımla eski tohumları bulup çoğaltıyorum. Devletten hiçbir destek görmedim beklemiyorum da.

 Ben bu söylediklerimi 2005 ten beri söylüyorum. Hepsi  internette kayıtlı.

 Hocam bu millete ne oldu? Bu kadar nemelazımcılık, duyarsızlık var.

 Millet TV ler deki dizlerle internet ile uyutuluyor. İkinci bu millet dilenci haline getirildi. Çalışma kültürü azaldı.

Benim köyümde tarla çapalayacak bir tane işçi bulamıyorum. Evinde yiyecek ekmeği yok ama herkes TV nin başında dizi izliyor.

 Evinin çatısında 1500 kanallık çanak anteni var. Batının yozlaşması, pisliği buralardan evlerimize giriyor.

Millet böyle devam ederse bu vatana sahip olamayız. Gençler bağırıyor ya ‘ şehitler ölmez vatan bölünmez ‘ diye. Şehitler ölmez evet doğrudur. Ama vatan bölünür, biz böyle yaşarsak.

 Yediğimiz yiyecekler milleti kanser yaptı. Her beş kişiden biri kanser.

 Kanserde tedavi şeklimizde yanlış. ABD de kemoterapi ilacı yapan fabrikanın yıllık geliri 660 milyar dolar. bu ilacı pazarlayabilmek için bazı tarım ürünlerini yasaklamışlardır. Milleti önce bozuk beslenme ile kanser yapıyorlar sonrada tedavi edeceğim diyerek öldürüyorlar. Her iki durumda da para kazanıyorlar.

Bunun çözümü nedir?

İlk önce buğdayımız, mısırımızı üreteceğiz. Geni değiştirilmiş bu gıdaları yemeyecek. Yenilmediği zaman öze dönüş başlayacak.

 Ekmek yapılırken içine katılan kimyasal maddeler zaten kanserojendir. O tohumların proteini düşük. Soya ilave dilerek bu yükseltilmeye çalışılıyor.

Yani ilk önce beslenme alışkanlıklarımız değiştireceğiz.

İkincisi alternatif tıbba yöneleceğiz.

Üçüncüsü bize bir şey yasalanıyorsa, şu bitkiyi ekmeyin deniliyorsa onun perde arkasını araştıracağız.

 Örnek veriyorum: Çedene. Yasak.

Çünkü çedenenin dışında Türkiye’nin tarımını kalkındıracak hiçbir bitki yok.

Kanada, İngiltere, Çin ne kadar ekiyor, internetten araştırabilirsiniz.

Çedenenin yağı zeytinyağına en yakın olandır. Posası en kaliteli hayvan yemi. çedenenin elyafı, kendiri var ya ipek elyafından sonra en güçlü elyaftır. En iyi gemi halatı oluyor.

Çedenenin selülozu en beyaz kâğıdı yapan maddedir. çedeneyi tarlaya attığın zaman fosforlu taban gübresine ihtiyaç yoktur. Toprağa fosforu bir tek çedene verir. Dönümünde 3000 dolar gelir getirecek bu çedene yasaklanmıştır. Uyuşturucuda kullanılıyor diyorlar bu bahane. Gerekli önlemler alınarak bu ekilebilir. Yapan ülkeler nasıl yapıyor?

Çedene en büyük kanser ilacıdır.

 Bunun araştırmasını yapıyorum. Kanser ilacı üretiyorum. Ben bilim adamıyım. İlk kez bunu size açıklıyorum. Deniyorum ve çok olumlu sonuçlar almaktayım. Benim asistanım 13 yıldır kanser. Ben bu ürettiği ile tedavi ediyorum.

Amerikalı kendi ekiyor ama bize ektirmiyor. Bunun üzerinde iyice düşünmek gerekir. Bunu birkaç yıl sonra bilimsel doneleri elde ettiğim zaman açıklayacaktım.

Ama size nasip oldu.

Çedeneden 3000 çeşit hammadde üretirsin. Milleti eğit, kontrolünü kur.

 Bir diğer ürün aspir. Bu ürün kıraç arazide yetişir. Genleri değiştirilmiş kanolaya teşvik veriyorsun aspire vermiyorsun. Bu ürün ne kadar kıraç ve güneşli arazide yetiştirilirse elde edilen yağ o derece kaliteli oluyor. Bunun yağını kullan, posasını hayvan yemi olarak kullan. Ayrıca bunu geliştir ve biodizel yap. Yakıt olarak kullan. Ben yaptığım katkı maddeleriyle %51 benzinde %36 mazotta tasarruf ediyorum. Temmuz ayı için piyasaya tohum olarak verebileceğim 50-60 ton buğdayımızın olacak. Bunu yaygınlaştırmak için çok sayıda insana bölüştüreceğim. En az 200 kişiye taksimatı yapacağım.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

1.Alevi-sünni, Türk- Kürt, şucu- bucu diye ayırım yapmaya gerek yok. Dinimizi bilmediğimiz için bu ayırımlar yapılmış. Gerçek dinimizi öğrenelim. Kuranın Türkçe mealini tefsirini okuyalım. Dinimizde Müslüman Müslümanın kardeşidir.

2. dürüst vatanını seven insanlar ve hain insanlar olarak değerlendirme yapalım. Yani siyaset üstü düşünelim.

Kürt Türk ayırımı ile aramıza fitneyi soktular. İran, Irak, Suriye ve Türkiye bu fitneden etkilendi.

 Şimdi oyunun daha büyüğü oynanıyor. Alevi Sünni ayırımı kaşınıyor. Bunu başardıkları zaman dünyanın dört bir yanındaki Müslüman coğrafyası alev alev yanar. Ve parçalanırlar. Buna fırsat vermeyelim. Uyanık olalım. Vatanımıza sahip çıkalım.

Son olarak milletimizin Ramazan aylarını ve gelmekte olan bayramlarını kutlarım.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER